Revizyon İşlerine Yönelik Faaliyetler
Nisan 14 2019

Revizyon İşlerine Yönelik Faaliyetler

Revizyon işlemlerinde amaç yıpranan parçaların değişim sürecidir. Bu sayede asansör çalışması daha güvenli ve daha verimli bir hale gelecektir. Bunun için revizyon çalışmaları özenli ve dikkatli bir şekilde yapılması çok önemli olacaktır. Yıpranan parçalar herhangi bir kazaya veya başka bir olumsuz sonuca neden olmadan kısa sürelerde tespit edilip gerekli işlem uygulanmalıdır. Revizyon sürecinin mantığı da buna dayanmaktadır. Herhangi bir olumsuzluk kısa sürelerde tespit edilmez ve olumsuz sonuçlara neden olursa bundan sonra yapılan revizyon çalışmaları önemsiz olacaktır.


Revizyon çalışmaları asansör ekipmanlarından tahrik sistemleri, frenleme sistemleri, yağlama işlemleri, çalışan ve aktif olan bölgelerin kontrolü, kabin ve kapıların kontrolleri, aydınlatma sistemleri, butonlar ve elektriksel bölümlerin kontrollerini ve bunun diğer çalışmaları kapsamaktadır. Tahrik sisteminde aşırı veya yetersiz güç kontrolleri yapılmaktadır. Bu sayede aşırı veya yetersiz enerji kullanımı tespit edilerek gerekli önlemler kolayca alınabilecektir. 


Frenleme sistemlerinin kontrollerinde ise asansöre ait fren balataları zamanla aşınmaktadır. Aşınan balatalar frenleme süreci için sorun teşkil edebilir. Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için bu kontroller özenli ve dikkatli bir biçimde yapılmalıdır. 
Asansör çalıştıkça sürtünmeye maruz kalacaktır. Bu esnada ısınmalar olacaktır. Bu ısınmaların engellenmesi için gerekli yağlama işlemlerine ihtiyaç duyulacaktır. Bu sayede ısınan yapılar kontrol edilebilmektedir. 
Bunların dışında elektriksel işlemler ait kontrollerde bu süreçte yapılmaktadır. Aydınlatma sistemlerinden tahrik için verilen bazı elektriksel işlemlerin de kontrolleri yapılacaktır. Elektrik sistemleri asansör sistemlerinde önemli bir göreve sahiptir. Birçok işlem bu sistemlerle kontrol edilmektedir. En basitinden bir butona gelen ışık bile elektriğe ihtiyaç duymaktadır. Asansörün verimli ve güvenli bir şekilde çalışması için gerekli kontroller özenli ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. 


Günümüzde asansörlerin belli dönemlerde bakım ve onarım işlemlerinin yapılması zorunlu olmuştur. Asansör kazalarını engellemek için bu çalışmalar çok önemli olmaktadır. Bu kazalar sonucunda ciddi yaralanmalar veya ölümcül sonuçlar maalesef meydana gelebilmektedir. Bu kazaların önlenmesi için belirli dönemlerde gerekli çalışmalara aksatılmadan yapılmalıdır.