Makine Dairesine İhtiyaç Duymayan Asansörler
Nisan 15 2019

Makine Dairesine İhtiyaç Duymayan Asansörler

Asansörün hareketi için öncelikle bir tahrik sistemi olmaktadır. Makine dairesi olmayan yerlerde ise tahrik makinesi kuyu içine veya kabinin üstüne yapılabilmektedir. Bu sistemler ile senkron motor ile motora akuple edimli encoder ve hassas bir şekilde denetim sağlayan kapalı çevrim sürücü sistemi ile duruş seyir sürecinde üst düzey konfor alınmaktadır. Hizalama, halat ve kasnak aşamaları klasik sistemlere göre daha fazla verim alınmaktadır. Dişli grubu ortadan kalktığı için bakım ve onarım ihtiyacı da en aza indirgenmiştir. Bu sistemler ile enerji tasarrufu yapılmaktadır. Dişli olmayan yapılar dişli olanlara göre daha fazla tasarruf yaparlar. 

 
 Dişlisiz makine sistemleri ise kompakt yapısı ve bunun yanında da sessizliği ile yüksek hızlı ve makine dairesi olmayan sistemler ile uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Motora akuple edilmiş olan frenleme yüksek düzeyde güven kazandırırken bunun yanında kabinin kontrollü olmayan yukarı hareket sürecinde güvenlik önlemi alınmaktadır. Kaymaları engelleyici yapı sayesinde fren kullanımına da gerek duyulmamaktadır. Kumanda tabloları, şalterler, hız düzenleyicileri vs. gibi ekipmanlar makine dairesinde bulunur. Makine dairesi genelde asansör boşluğunda olmakla beraber bazı tiplerde asansör üzerine koyulabilir. Makine dairesinin dış etkenlerden gelen zararlara karşı korunaklı bir yapıda olması gerekmektedir. 

Günümüzde geliştirilen teknolojiler ile sürekli daha iyi yapılar ortaya çıkmaktadır.
 
 Bu yapılar sayesinde sürekli daha fazla verim alınarak ortaya daha performanslı bir yapı çıkmaktadır. Bu süreçte yapılan çalışmaların özenli ve dikkatli olması da ortaya çıkacak olan ürünün o kadar iyi olmasını tetikleyecektir. Geliştirilen üründe en üst düzey verimi almak içinde gerekli bakım ve onarım çalışmalarının yapılması gerekmektedir. 

Makine dairesine ihtiyaç duymayan asansör tipleri daha çok dar alanlarda olan asansörler ile ilgilidir. Makine dairesi kurulamayacak bir yerde mecburen tesisat asansörün üstüne yapılacaktır. Kurulan düzenek ile daha az enerji kullanılarak enerjiden de tasarruf etmek mümkün olacaktır. Az enerji ile yüksek performans almak bu tiplerde mümkün olmaktadır.