Covid-19'dan korunmak için nelere dikkat edilmeli
Nisan 20 2020

Covid-19'dan korunmak için nelere dikkat edilmeli

Birçoğumuz yaşadığımız şehirlerde, bazı kısıtlamalarla karşı karşıya olsak da, kriz zamanlarında dahi operasyonel olarak çalışması gereken yerler bulunmaktadır. Hastaneler bunun en güzel örneklerinden birisidir. İnsanlar, malzemeler her zaman bulunması gereken katların içerisinde ve dışında, verimli bir şekilde hareket etmek zorundadır. Ancak birçok ofis, mağaza, konut ve toplu taşıma merkezinin de hizmete hazır kalması gerekmektedir. Asansörler, binaların içerisindeki insanların en etkili şekilde ulaşımını sağlamaktadır. Aşağıda yer alan asansör kullanım etiketini takip ederek, koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı, asansör kullanıcılarının daha güvenli kalması için yapılması gerekenler yer almaktadır.

1. Butonlara doğrudan temas etmeyin!

Geleneksel düğmelere sahip asansörlerde, mikropların yayılmasını önlemek için, tuşlara çıplak parmaklarınızla dokunmamaya dikkat etmelisiniz. Bunun yerine eldivenli bir parmağınızı seçin veya bir kalemin ucu ile veya düğmeye basmak için farklı bir şey kullanın.
Çıplak ellerinizi kullanmanız gerekiyorsa, mümkün olan en kısa sürede yıkamayı veya alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanmayı unutmayın.

2. Kalabalıktan kaçının!

Asansör zaten doluysa, sabırlı olun ve bir sonrakini bekleyin ya da bunun yerine merdivenleri kullanmayı deneyin. Solunum damlacıkları yoluyla bulaşan, koronavirüs gibi hastalıkların yayılmasını sınırlamak için asansöre kendi başınıza veya sadece birkaç kişiyle binmek en iyisidir.

3. Sosyal mesafenizi koruyun!

Başkalarıyla birlikte bir asansördeyseniz, diğer yolculardan en az bir metre uzakta durmaya çalışın. Kalabalık bir asansördeyseniz, mümkün olduğunca konuşmaktan kaçının. Öksürmek veya hapşırmak zorundaysanız, diğerlerinden uzaklaşın ve damlacıkların yayılmasını önlemek için kolunuzun iç kısmını veya mendilinizi kullanın.

4. Yüzeyleri düzenli olarak temizleyin!

Asansör yüzeylerinin düzenli olarak temizlenmesi her zaman önemlidir. Asansör yöneticileri, tırabzanlar, asansör kabini duvarları, kapılar ve dokunmatik ekran panelleri gibi diğer yüzeylerin doğru dezenfektan türleriyle düzenli olarak temizlenmesini sağlamak için tesis yöneticinizi temizleme çabalarını artırmaya teşvik edin.