Asansör Arızaları Nasıl Onarılır?
Ekim 17 2019

Asansör Arızaları Nasıl Onarılır?

Asansör günlük yaşantıda belki de en çok kullanılan kabinli kapalı cihazlardır. Asansörün kullanıma bağlı ve bakımsızlık sebebiyle arızalanması gibi durumlarda uzman yardımı almak şarttır. Hele ki asansörde biri ya da birileri varken arızalanırsa bu durum daha farklı boyutlara dönüşebilir. Bu yüzden asansör olan her yerde bir yönetici mutlaka bulunmalı ve yöneticinin iletişime geçebileceği bir asansör firması ya da servisi olmalıdır. Gelelim asansör arızalarının sebeplerine… Bu birçok nedene bağlıdır. Asansör Arızaları Nasıl Onarılır? Diye sorarsanız da arıza durumuna göre muhtemel sebep ve onarım uygulaması detaylarını sunalım.

 

 

1.       Asansör hareket etmiyor ve çok sık sigorta attırıyorsa;

ÇÖZÜM

Asansör hem yukarı hem de aşağı hareket etmiyor ayrıca sık sık sigorta attırıyorsa bunun muhtemel sebebi kontaktördür. Kontaktör kontaklarının değişimi gerekebilir ya da kontaktörün kendisinin değişimi gerekebilir. Arızanın onarım süresi ise maksimum 30 ile 45 dakika arasında değişmektedir.

2.       Asansör stop ediyorsa;

ÇÖZÜM

Bu gibi arıza durumlarında flexible kablosunda kopma, regülatörün üst makarası stop geçirmemesi olabilmektedir. Kopuk durumda olan hat flexible da olan yedeklerin biri ile değiştirilir. Stop kontaklarının değişimi de gerekebilir.  Arızanın onarım süresi ise 1 saati geçebilmektedir.

3.       Lirpomp çektiği halde kabin hareket etmiyorsa;

ÇÖZÜM

Bu sorun kilit arızasından kaynaklanır. Kilidin kolunun ya da kapının tamponunun değiştirilmesi ile arıza onarılır. Arızanın onarım süresi ise yarım saati geçebilir.

4.       Meşgul lambası sürekli yanıyorsa;

ÇÖZÜM

Bu arıza durumunda sigortalardan biri atmış olabilir. Stop geçirmiyor da olabilir. Arızanın sebebine göre sorun giderilebilir. Yalnız çoğu zaman kabinin içindeki ve üst kısmındaki lambalarla fan, kilit ya da lirpomp değişikliği ile arıza çözümlenmektedir. Arızanın onarım süresi 30 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir. Kişinin uzmanlığına bağlı daha uzun veya daha kısa da sürebilmektedir.

 

Asansör Arızalarını Düşürmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Asansör arızalarını en aza indirmek için gerekli olan en önemli şey bakımlardır. Asansörün bazı bölümlerinin sıklıkla yağlanması gerekir. Bu da genelde bakımla mümkün olabilecek bir işlemdir. Asansör bakımlarının her ay düzenli şekilde yapılması daha az arızalanmasını ya da hiç arızalanmamasını sağlar. Bakımların da ancak işinde uzman servis ya da firma ekiplerince yapılması gerekir.

Gerekliyse eğer asansör resetleme işlemi uygulanmalıdır. Aksi halde söz konusu bile olmamalıdır.

Yolcular asansöre binerken kurallara dikkat etmeli ve uymalıdır.

Mesela;

3 kişilik bir asansöre 5-6 kişi binmemelidir. Bu durum asansörün mevcut kapasitesinin üstüne çıkıldığını yani çok ağır yüklenildiğini belirtir.

Asansörler unutulmamalıdır ki sadece 2 halat ile bağlıdır. Halatların ağırlık sebebi ile kopması kabinin düşmesine neden oluyorken bu durum insan hayatına da mal olabilmektedir.